MENOPAUZA TÜNETEIT ENYHÍTŐ GYÓGYNÖVÉNYEK
A menopauza a hormonális egyensúly felborulásával jár és sok hormont érint...
A menopauza a hormonális egyensúly felborulásával jár és sok hormont érint, ezért a tüneteket nem lehet olyan gyógyszerrel kezelni, ami csupán egy hatóanyagot tartalmaz – nincs is ilyen gyógyszer forgalomban. A gyógynövények éppen azért alkalmasabbak a tünetek kezelésére, mert már egyetlen gyógynövényben is számos aktív hatóanyag lehet, ha pedig kombináltan használjuk őket, még jobb eredményeket érhetünk el.
A gyógynövények hatásosságát nemcsak a népgyógyászati tapasztalatokból ismerjük, hanem abból a több száz klinikai vizsgálatból is, amelyekben a gyógynövényeket alkalmaztak a menopauza tüneteinek enyhítésére.
A menopauza tünetei általában a következők lehetnek: hőhullám, kipirulás, hangulatingadozás (depresszió, eufória), éjszakai izzadás, alvászavar, hajhullás, csökkenő nemi vágy, gyakori vizelési inger, hüvelyszárazság, csontritkulás, tápanyagban gazdag ételek kívánása.
A menopauza tüneteit számos gyógynövény enyhítheti, közülük a következők hatását támasztják alá klinikai vizsgálatok:
ORVOSI ZSÁLYA LEVÉL
Svájcban az orvosi zsályalevél hatását vizsgálták 71 olyan nőn, akiknek legalább 12 hónapja menopauzás tüneteik voltak. A páciensek 8 héten keresztül naponta egyszer kaptak zsályalevél-kivonatot tartalmazó kapszulát. A kutatók arra voltak kíváncsiak, hogy a kutatás során mennyire csökken a hőhullámok száma és gyakorisága. Az első eredményeket négy hét elteltével rögzítették, ekkorra a hőhullámok 50 százalékkal csökkentek, majd 8 hét elteltével tovább javultak az eredmények, a csökkenés mértéke 64 százalék lett. A vizsgált személyeknél a legerősebb hőhullámok teljesen megszűntek. A menopauzával kapcsolatos egyéb tünetek (rossz közérzet, testi jelenségek stb.) szintén jelentősen mérséklődtek. A betegek a kezelést jól tolerálták, mellékhatásokról nem számoltak be. (Dr. Bommer és munkatársai kutatása)
A zsályalevél izzadásgátló hatását a népgyógyászati tapasztalatokon kívül klinikai kutatás is alátámasztja. A kivonat hatását 40 rendellenesen nagy mennyiségű izzadságot termelő személyen vizsgálták. A résztvevőknél átlagosan kevesebb mint felére csökkent az izzadás mértéke. (Dr. Barnes és munkatársai kutatása)
A Britt Gyógynövény Szövetség által kiadott gyógynövény kompendiumban összegezték az orvosi zsályával végzett izzadásgátlással kapcsolatos kutatásokat, amelyeket már az 1930-as évektől végeztek. Ezek alapján a kutatók megállapították, hogy a zsályalevél eredményesen használható a fokozott verejtékezés mérséklésére. (Dr. Bradley és munkatársai kutatása)
ORBÁNCFŰ HERBA
Az orbáncfű a legtöbbet vizsgált gyógynövények közé tartozik. A vizsgálatok kimutatták, hogy az orbáncfű-kivonatok javítják a hangulatot, csökkentik a szorongást és az azzal járó testi tüneteket, valamint enyhítik az enyhe vagy középsúlyos depresszióhoz kapcsolódó álmatlanságot. A belőle készült kivonatok a depresszió kezelésére több mint 10 klinikai vizsgálatban eredményesebbek voltak, mint a placebokezelés. Ez azt jelenti, hogy azok, akik orbáncfű-kivonatot szedtek, sokkal kevésbé voltak tartósan rosszkedvűek, mint azok, akik hatóanyagot nem tartalmazó tablettát kaptak. (Dr. Vorbach és munkatársai kutatása, Dr. Wheatley kutatása, Dr. Volz kutatása, Dr. Hubner és munkatársai kutatása, Dr. Kim és munkatársai kutatása, Dr. Linde és munkatársai kutatása, Dr. Philipp és munkatársai kutatása, Dr. Gaster és munkatársa kutatása, Dr. Whiskey és munkatársai kutatása, Dr. Linde és munkatársa kutatása)
A legtöbb klinikai kutatás azt mutatta, hogy az orbáncfű-kivonat csökkenti a menopauzás tüneteket is. Egyaránt jelentősen mérsékelte a hőhullámok gyakoriságát és időtartamát a menopauza alatt és után is, egyúttal javította az alvás minőségét is. (Dr. Abdali és munkatársai kutatása, Dr. Grube és munkatársai kutatása, Dr. Al-Akoum és munkatársai kutatása, Dr. Liu és munkatársai kutatása)
BARÁTCSERJE TERMÉS
A menopauza tüneteit a hormonális egyensúly megváltozása idézi elő. Ebben az időszakban már nem termelődik elegendő sárgatesthormon (progeszteron), míg az ösztrogén hormon szintje normális vagy kissé emelkedett lehet. A menopauza nem egyik hónapról a másikra jelentkezik, bár a nők egy része csak az azt megelőző néhány hónapban tapasztal tüneteket. A hormonális változások már 35-40 éves korban megkezdődnek, utána 5-10 év telik el, míg teljesen megszűnik a menstruáció. Ezt az 5-10 éves időszakot premenopauzának nevezik. A menopauza előtt és alatt a következő tünetek tapasztalhatók: gyakran jelentkező hőhullámok, fáradékonyság, hangulatingadozások, alvászavar, depresszió, erős verejtékezés, mellfeszülés, arcpirulás, fejfájás, szédülés, rendszertelenné váló menstruáció, koncentrációzavar, szexuális vágy csökkenése, gyors és látványos elhízás, hajhullás, szőrösödés. A progeszteronszint csökkenését a menopauza alatt is kiválthatja a megemelkedett prolaktinszint. (Dr. Melmed és munkatársa kutatása)
A barátcserje kivonatokkal több klinikai vizsgálatot is végeztek premenopauzás és menopauzás nők esetében. Az egyik ilyen vizsgálatban premenopauzás nők szedték a barátcserje kivonatot, majd megkérték őket, hogy értékeljék tüneteiket. A kutatásban részt vevő nők túlnyomó része a menopauzás tünetek enyhüléséről számolt be. (Dr. Lucks és munkatársai kutatása)
Egy másik vizsgálatban a barátcserje kivonat hatását 52 olyan nő esetében vizsgálták, akik általános menopauzás vagy menopauza utáni tünetekről számoltak be. A kutatás végén a nők 70 százaléka számolt be érdemi javulásról. (Dr. Lucks kutatása)
Egy további vizsgálatban olyan premenopauzás nők (valamennyien 40 évnél fiatalabbak) vettek részt, akik rendszeres időszakonként mellfeszüléstől és -fájdalomtól szenvedtek, miközben a tünetek hátterében nem állt orvosilag igazolható elváltozás. A résztvevők egyik csoportja barátcserje kivonatot, míg a másik csoport flurbiprofent (nem szteroid gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító) kapott. A kutatók az eredmények kiértékelése után arról számoltak be, hogy mindkét csoportban azonos mértékben és jelentősen csökkentek a tünetek. (Dr. Dinc és munkatársa kutatása)
KOMLÓ TOBOZ
A komló hatását két jól megtervezett, alapos klinikai kutatásban is vizsgálták menopauzás nők esetében. Az egyik ilyen placebokontrollos, kettős vak vizsgálatban 67 menopauzás nő vett részt, akik 12 héten keresztül kaptak komlókivonatot. A hatás már 6. héten jelentkezett: a komlókivonat hatásosabban csökkentette a menopauzás tüneteket, mint a placebokezelés. A tünetek 6 hét elteltével átlagosan 30, míg 12 hét elteltével 40 százalékkal enyhültek a kezelés során. (Dr. Heyerick és munkatársai kutatása)
A másik kutatás 16 hétig tartott, ebben 36 menopauzás nő vett részt. Ebben a tesztben is két csoportra osztották a kísérleti alanyokat. Az egyik csoport placebót (hatóanyag nélküli készítményt), a másik pedig komlókivonatot kapott, majd anélkül, hogy tudták volna a betegek, nyolc hét elteltével cseréltek kezelésükön. Akiknél először placebót alkalmaztak, majd komlókivonatra váltottak, jelentős javulást értek el a menopauzás tünetek enyhítésében 16 hét elteltével. Azoknál viszont, ahol először komlókivonatot alkalmaztak, majd placebóra váltottak, változatlan vagy romló tünetekről számoltak be a kísérlet végén. A kutatók úgy ítélték meg, hogy a hatásért a komlóban lévő fitoösztrogének felelősek. (Dr. Erkkola és munkatársai kutatása)
A valeriána gyökér kivonatának szorongásoldó hatását is több klinikai vizsgálat igazolja. A kivonatokból naponta 2-3 alkalommal kellett bevenni ahhoz, hogy a hatás kialakuljon. (Dr. Delsignore és munkatársai kutatása)
Amikor a valeriánakivonatot orbáncfű-kivonattal kombinálták, a nyugtató hatás erőteljesebb volt, mint a szintetikus diazepám esetében (Dr. Panijel kutatása)
A valeriána gyökér hatásosnak bizonyult a menopauzás tünetek enyhítésében is. Az egyik vizsgálatban a 8 héten át tartó kezelés 47%-kal csökkentette a hőhullámok súlyosságát és 39%-kal a gyakoriságát menopauzán átesett nőknél (Dr. Mirabi és munkatársa kutatása). Egy másik vizsgálatban, amely szintén két hónapig tartott, a kivonat napi kétszeri szedésével 80%-al csökkent a hőhullámok súlyossága és 49%-kal a gyakoriságuk a korábbi állapothoz képest. (Dr. Jenabi és munkatársai kutatása)