A jó alvás titkai
Egyre többen veszik észre, hogy megváltoztak alvási szokásaik.
A sok feszültség miatt sokszor nehezebben alszanak el, vagy pont ellenkezőleg, szinte egész nap aludnának. Felébrednek az éjszaka közepén és álmatlanság gyötri őket, de lehet akár ezek kombinációja is.
Az alvásproblémáknak számtalan oka lehet, ez az írás csupán abban szeretne segíteni, hogyan tehetjük jobbá kicsit az éjszakáinkat azzal, hogy megfelelő körülményeket biztosítunk magunknak a pihenésre.
Fontos, hogy a hálószoba az otthonosság érzését keltse. Mivel legfőbb rendeltetése a pihenés és alvás, lehetőleg az ágyon kívül ne sok minden legyen benne.
Az elektromos dolgok nem segítik elő a jó alvást: tv, rádió, telefon... Az elektroszmog feszültséget kelt, sőt meg is betegíthet, hisz minden nap 8 órát töltünk el itt. Minimalizáljuk az elektromos eszközök használatát a valamely okból elengedhetetlenekre.
Elektromágneses sugárzásmérő műszer
Fontos lehet a szoba falainak színválasztása. Kerüljük a sötét és túl intenzív színeket. A piros, bordó és narancssárga színektől feszültek leszünk, nem tudjuk kipihenni magunkat. A sötét színek elszívhatják energiánkat és lehangolttá tehetnek. A halvány zöld, mely a természet érzését kelti bennünk, gyógyítólag hathat testre és lélekre. A halvány lila, halvány barna és a világoskék is kiváló.
Ugyanez elmondható a falon lógó képekre is. Angyalok, tündérek, megnyugvást sugárzó természeti képek, szerelemre emlékeztető, harmonikus színű fotók mind alkalmasak hálóterünk díszítésére és érdemes 1-2 élő, zöld növényt is elhelyezni itt.
Hálószobánkban minél természetesebb anyagokat használjunk, és természetes anyagú hálóruhát, hogy bőrünk lélegezhessen.
Az ágynemű színe és mintája is fontos lehet. Részesítsük előnyben a halvány, pasztellszíneket, és azokat a mintákat, melyek a béke és nyugalom érzését keltik bennünk. Érdemes az ágy mellé szőnyeget tenni, ha éjszaka lelépünk, akkor komfort érzetünk legyen.
Egy csokor levendula nyugtatóan hathat, érdemes párologtatni hasonló hatású illóolajakat, mint pl. szantálfa, citrom, ilang-ilang, kamilla, narancs, tömjén. Csak vegyszermentes illatosítókat használjunk.
Ne legyen túl meleg, 19-20 fok éppen elegendő és ne legyenek zavaró fények.
Ha este, lefekvés előtt ki tudunk szellőztetni, a friss levegővel sokkal jobb lesz az éjszakánk.
Ha jól akarunk aludni, akkor lefekvés előtt 4 órával már ne fogyasszunk nehéz ételeket. A könnyű zöldségek például megfelelő vacsora alapanyagok.
A legoptimálisabb alvási idő 8 óra, 23 óra és reggel 7 óra között, de ettől egyéniségünk szerint kissé el is térhetünk.
Lefekvés előtt kerüljük el azokat a tevékenységeket, melyek szorongást okoznak (öldöklős filmek, híradó…), és áramtalanítsuk, amit csak lehet (húzzuk ki a konnektorból).
A napközbeni rendszeres sportolás, jóga javítani fogja alvásunkat.
Lefekvés előtt gyógynövényteákat fogyasszunk, és kerüljük a koffeines, cukrozott italokat.
Érdemes közvetlenül lefekvés előtt zuhanyozni. Először meleg vízzel, majd hűvösebb zuhannyal fejezzük be. használjunk nyugtató illatokat, természetestisztálkodó szereket.
Sokat javíthatunk még alvásunk minőségén a fentieken kívül megfelelő vitaminokkal, gyógynövényekkel:
JÓ ÉJSZAKÁT! - 60 db étrend-kiegészítő gyógynövénykapszula
ásványokkal:
meditációval.
Guzsik-Mohácsi Viktória gondolatainak felhasználásával, kiegészítésével írta: L. Gácsi Éva